Prosinec 2012

PF 2013

31. prosince 2012 v 0:01 | Sqrna |  Co se jinam nevešlo

Hodně štěstí a pohody v novém roce přeje Sqrna


Stojánek na příbory

26. prosince 2012 v 0:01 | Sqrna |  Do kuchyně a jídelny
Přítelkyně mého dědy si ode mě už asi před rokem nebo dvěma přála stojánek na příbory. První, co jsem udělala, byl moc nízký a zkládal se pouze ze tří neoddělitelných částí, takže jsem si řekla, že by stálo za to, abych udělala nový a před vánoci jsem se k tomu konečně dostala. No, abych to pořádně vysvětlila. Už od první třídy od školky chodím na keramiku a ta je dalším mím oblíbeným koníčkem :). Mno, upřímě, výroba stojánku mě moc nebavila, takže jsem ho docela odflákla. je to docela dost vidět, ale co... Další dělat určitě nebudu :D.
Jako první jsem si udělala přesnou představu o tom, jak přesně by měl vypadat. Nápad jsem dostala prakticky hned a taky jsem ho uskutečnila, jak uvidíte níže :). Skládá se ze tří trojúhelníků, které se k sobě dají postavit :).
Mám takový problém s lepením stěn. Vždycky mě štvalo, že se mi to nevede a že jsou pokřivený atd... (toto není vyjímkou)
Stojánky jsem dělala na dvě "várky", což je také zřetelně poznat. Práci jsem si taky pořádně zkomplikovala tím, že jsem používala 2 různé barvy hlíny (u lžiček dokonce 3!). Problém je v tom, že každý druh hlíny jinak dlouho schne, takže se musí pomaličku pomalu nechat uschnout. Začala jsem s tím asi před dvěmi měsící. Na keramiku chodím jedonu za týden asi na 2 a půl hodiny. Velký problém nastal týden před vánoci, kdy bylo jasné, že bych to normálním tempem nestihla dodělat. V pondělí jsem proto po škole ještě utíkala na keramiku, kde naštěstí byla Julka (paní ke které chodím) a tak jsem si ještě neupečenou hlínu mohla přetřít bílou glazurou (je to hodně znát na vnitřku). Naštěstí se vše stihlo a já si mohla svůj výtvor odnést ve čtvrtek oficielně domů :).

1. várka
Nože
Nože jsem udělala jako první a taky je to na nich znát :). Jsou s Lžícema asi nejpovedenější. V rovnovážní zkoužce obstáli nejlépe, což je dobře, protože nože jsou většinou nejtěžší.

Lžíce
Zde si můžete v odrazu střešního okna všimnout, jaké bylo modro:). Moc pěkná barva :).
U Lžící? Lžíc? se mi nejvíc líbí rovnoměrný nátěr vnitřku. Jenom mi trochu přijde že se tochu zaklání do zadu, ale to snad nevadí :).

2. várka - po upečení jsem zjistila, že je menší než 1. várka, i když před upečením byly stejně velké. Že by jiný způsob výroby? Je to teda záhada :). No sice mě to trochu mrzí, ale musíme na tom hledat něco pozitivního že? Alespoň že dvě a dvě části jsou stejné.
Lžičky
Lžičky jsou z druhé várky, ve které byla glazovaná "syrová" hlína. Je to už vidět na vnitřku. Není zde tak souměrná vrstva. Všimla jsem si, že má o něco tlustčí stěnu a že je trochu jinak velká. Upřímě, otřít správně ten nápis bylo teda peklo :).

Vidličky
Tenhle jsem musela dělat na dvakrát. Jednou mi totiž prasknul. Už jsem na to neměla pořádně energii a taky jsem už to musela mít hotové, takže vypadá tak jak vypadá... Tak umatlanej je ten nápis proto, že se přebytečná glazura špatně stírá hlavně ze syrové hlíny a navíc je ten nápis hodně mělkej. Při focení jsem zjistila, že mi tam je vidět jedno k, když jsem to předělávala :)

Pro ty, co asi nikdy nedělali z keramikou jet tenhle článek asi docela nesrozumitelnej, ale nebojte se, chystám vysvětlující články :).

Vánoční příběh

25. prosince 2012 v 0:01 | Baruš, Sqrna |  Komiksy
Foto: Baruš
Text: Baruš, Sqrna

Jednoho krásného zimního večera, kdy většina dětí netrpělivě očekává příchod Santy Clause, si malá Cheryl se svojí maminkou Clair užívala kouzla Vánoc. Neměly moc peněz, ale přesto Clair dokázala navodit překrásnou vánoční atmosféru.
Jediné, čeho se Cheryl nedočkala, byl vánoční stromeček. Moc se bála, že je Santa nenajde, až na svých saních poletí rozdávat dárky.
"Mami a myslíš, že nás Santa najde, když nemáme stromeček?" zeptala se znenadání.
"To víš že ano. Vždyť jsi celý rok byla moc hodná holčička," odpoví Clair, ale sama tomu moc nevěřila, "neměla bys už jít spát?"
"Asi ano..." zívla Cheryl.
"Dobrou noc zlatíčko, uvidíme se ráno,"
"Dobrou."
Mezitím na severním pólu:
"Dneska jsme to zvládli v rekordním čase, co, můj věrný Rudolfe," pochvaloval si Santa, " Přijde mi, že hodných dětí nějak ubývá. Už se těším, až uvidím, jak budou šťastné, až pod stromkem najdou hromadu dárků."

"Santo, Santo!" poplašeně přilétla Andělka, vedoucí kanceláře. "Úplně jsi zapoměl na Cheryl a její maminku!"
"Blbost, nadělil jsem dárky pod všechny vánoční stromečky..." bránil se Santa.
"V tom je právě ten problém. Clair a Cheryl nemají na stromeček peníze. Proto jsi je nenašel," vysvětlila překotně.
"Cože? To musíme okamžitě napravit!" zvolal Santa a okamžitě nasedl do saní a vzdlétl směrem k Cherylinu domu.
Po špičkách prošel kolem spící Cheryl.Jeho zrak padl na dobroučké sušenky, které mu přichystaly a překvapeně zjistil, že otevřeným oknem přiletělo pár ptáčků, kteří je mezitím dokonale ozobali. Trochu ho to zamrzelo, ale řekl si, že i ptáčci chtějí Vánoce. Opatrně uložil všechny dárky a otevřeným oknem vlezl spátky do saní.

"Cheryl, Cheryl probuď se! Santa tu byl," budila Clair Cheryl.
"Vážně?" vyskočila Cheryl z postele.
"Pod stolem nám nechal dárky!"
A opravdu. Pod stolem byla hromada krásně zabalených dárků. (photo by: internet)
Společně je všechny rozbalily a byly moc šťastné.

Najednou uslyšely vzdálené "Ho, ho, ho," a uviděli Santu, jak jim mává.

Konec


Štědrý den III. Večer

24. prosince 2012 v 0:01 | Sqrna |  Komiksy
Konečně přišel Večer a na Samanthu padla trudomyslnost.
"Jsou to moje první vánoce a já je mám slavit sama..."
V sedm hodin zasedla k rybí polévce.
Podle tradice prostřela pro jednu osobu navíc. Jako druhý chod měla kapří řízky s bramborami.
Po večeři si rozbalila svůj dárek.
"Sponky, samé sponky :)."
To jí alespoň trochu potěšilo. (Má totiž trochu problém s vlasy - hlavně při focení)
"Doufám, že o dalších Vánocích už nebudu sama.."
Konec

Štědrý den II. Tradice

23. prosince 2012 v 6:00 | Sqrna |  Komiksy
Protože to jsou Samathini první vánoce, rozhodla se vyzkoušet co nejvíce tradic.
Jako první rozkrajovala jabko. (Panenka nebyla schopná pořádně chytit nůž :))
Byla v něm hvězdička!
"Jejda, jedno semínko vypadlo. Není to znamení?"
Potom pouštěla lodičku. Pořád se držela na okraji :). (Vyrobila jsem jí ze špičky od jedlého kaštanu a dortové svíčíčky :))
Z města, kde byla pro stromeček si přinesla kousky olova.
Dala je do hrnce a na plotnu aby se rozehřálo. (Hrnec půjde na přemalbu :))
Když už byli dost tekuté, nalila je do vody. (Z modelíny se to špatně tvarovalo všeobecně).
Když ho vytáhla, nebyla si tak docela jistá, co to je.
"Řekla bych, že je to bota..."
Což jí přivedlo na myšlenku, že by si měla hodit střevícem. Pořádně se rozmáchla a hodila za sebe směrem ke dveřím.
Zvědavě se podívala, kam dopadl, a překvapeně zjistila, že ukazuje přesně na adventní věnec, který zapoměla zapálit :).
Pokračování příště :)

Štědrý den I. Stromek

22. prosince 2012 v 17:40 | Sqrna |  Komiksy
Samatha se připravuje na svoje první Vánoce. Nejdůležitější ze všeho je mít pořádný stromeček. (Tato fotka se mi líbila nejvíc. Přijde mi zajímavé to její nasvícení. Trochu to vypadá, jako by byla na sněhu.)
Postupně si svlékla všechny vrstvy oblečení.
"Rozhodně by to chtělo nový kabát a čepiciRozpačitý."
Opatrně postavila stromek do stojánku a pečlivě upravila větve.
A mohla začít se zdobením. Měla pouze pestrobarevné řetězy, které se moc nehodily, ale pro jednou to nevadí.
Pokračování příště :)

Konec světa se zkrátka nekoná...

21. prosince 2012 v 19:52 | Sqrna |  Události :)
Konec světa je hodně časté téma a já si nemohla odpustit článek :).
Poprvé jsem na téma konec světa narazila na slovnik.cz, kde byla upoutávka k filmu rok 2012. Trochu mě to překvapilo, ale i vyděsilo. Zvlášť, když pod tím bylo napsáno, že je to podle skutečnosti. Nic jsem o tom nevěděla a rodiče mi k tomu řekli jenom to že konec světa nebude. No před rokem o Občance nám k tomu náš profesor řekl to, že je nějaká zvětšená vulkanická aktivita nebo co :), takže že by to mohlo být. Pořád jsem ovšem nevěděla jak na to přišli. Konečně mi to světlila moje nejlepší kamarádka Petra. Všechno to s tím mayským kalendářem atd.. Přišlo mi to fakt hodně divný, že Mayové sepsali kalendář a pak počítali s tím, že až se dojde do roku 2012, tak se pojede od znova, nebo jak to bylo a někteří si to vyložili jako konec světa. Možná to rozhlásili nějací obchodníci, aby lidi utratili všechny svoje peníze. Osobně si například myslím, že je hodně pošahaný si kupovat bunkr za X milionů, když je skoro jasný, že konec nebude. A i kdyby byl, tak prostě přiletí meteor udělá bum a bude po bunkru. Co mi ale přijde opravdu hloupí, je že někdo začne panikařit a už panikaří všichni. Další věc jsou lidi, kteří pořád říkaj něco v tom smislu jako: "Jé a já se tak těšil, že bude konec světa a bla bla bla." To mi opravdu nepřijde vtipný. Celá tahle situace mě nutí o tom pořád přemýšlet. Mno, asi už toho nechám :)

Třetí první přemalby

10. prosince 2012 v 18:21 | Sqrna |  Malby a přemalby
Poslední díl prvních přemaleb :)
Ano, vím že jsem pěkně zapomětlivá a tak, ale já jsem většinou nadšená spoustu věcmi (např. malováním), že prostě nemyslím na všechny méně příjemné věci okolo (proto taky nijak neupravuji fotky). Prostě jsem omilem před začátkem malby zapoměla hrozny vyfotit. Původně měli stejnou zelenou, jako plechovčičky. Opět sada My little pony - jakýsi obchod.
O těchto jablíčkám mi Bára tvrdí, že se mi povedla ze všeho nejvíc. Musím uznat, že jsou docela pěkná :). Stejná sada Mlp.
Tyto banány patří do té "várky", kterou jsem před začátkem zapoměla vyfotit. Původně byly celé žlůté (ta co prosvítá pod malbou). Nejsou zrovna z těch nejpovedenějších, ale co. Vždyť je to jedno :). Sada Mlp.
Pokud si odmyslíte ty zelené listy, tak takovou barvu původně měly ty mrkve. Oranžovo-fialovou. Patřily k nějakému Littlest pet shop králíčkovi :)

Druhé první pokusy

8. prosince 2012 v 10:47 | Sqrna |  Malby a přemalby
Takže pokračování fotek přemalovaných věcí :). Opět špatná kvalita fotek, za což může moje lenost.
No opět mi vypadlo, že bych to měla před malováním vyfotit, takže už jsem nanesla první barvu. Bylo to jinak celý zelený, jako vydíte na obrázku. Opět je na fotkách vydět mnoho detailů, které jinak člověku uniknou (např. to. kde jsem přetáhla atd...). Plechovky opět patří do sady My little pony - jakýsi obchod :).
Tyto plechovčičky se mi v reálu docela líbí. Při focení jsem spěchala, jelikož už jsme měli odcházet na kroužek, takže jsem ani neřešila to, že se změnilo světlo (samo o sobě by to tolik nevadilo, ale když vidím ty dvě fotky vedle sebe, musím říct že to vypadá zvláštně. Taky mi přijde že na těch potkách mají ty plechovčičky takový zvláštní obrys. Stříbrná místa jsem dělala lakem na nehty :). Ano - opět stejná sada :D.
Ocásek měl být původně růžový, ale nakonec jsem udělala šedý jako celou myšku. Patřila k jednomu Littlest pet shop koťátku.
Rybka sama o sobě ani nepotřebovala upravit, akorát jsem jí ztmavila oční důlek. No, tu první fotku jsem navíc fotila úlně z blbého úhlu. Vlastně jsem jí sem vložila akorát proto, aby Lps koťátko mělo radost :).

První první pokusy

6. prosince 2012 v 17:47 | Sqrna |  Malby a přemalby
Na víkendu jsme se domluvily s mojí spolužačkou Bárou, že k ní přijdu a přinesu nějaké akrylky. Chtěly jsme vyzkoušet, jaký by bylo něco přemalovat. Zrovna akrylek mám hromadu (díky různým tvořivým sadám atd...), takže bylo spoustu barviček :). Přinesla jsem si nějaké drobnosti, co jsem postupem času nasbírala u různých hraček (My little pony, littlest pet shop...). U většiny z nich mi totiž vadí jejich nepřirozené barvy. Barča barvila nějaké botky od Barbie. O tom vám ale poví ona sama příště. Domluvily jsme se totiž, že bude psát na tenhle blog, protože o ten vlastní nemá čas se starat. Všechny věci musím ještě přelakovat :).
Tohle byl takový zkušební objekt. Bohužel jsem ho před začátkem barvení zapoměla vyfotit, takže už na něm je vidět trochu barvy, ale jinak měl stejnou barvu jako chleba :). Musím přiznat, že se mi moc nepovedl. Bára se ho potom zkoušela vylepšit suchým pastelem, ale výsledek vydíte sami. Jedná se o bagety z sady My little pony - jakýsy obchod :).
Chleba dopadl o něco lépe. Zjistila jsem, že na fotkách je vidět spoustu detailů, kterých si normálně nevšimnete (proto sem dávám takové malé) :). Jedná se o chleba ze stejné sady jako bagety.
Původně jsem si myslela, že to je bábovka (myslím si to pořád), ale moje malá sestřička mi vynadala, že jsem ten pudink zkazila a že se jí předtím líbil víc. Mno mě se teda víc líbí takhle. Opět ze stejné sady :).
Na těhlech fotkách je i docela vidět, že jsem tak dala docela silnou vrstvu barev. Ve skutečnosti to tak nevipadá. Sušenky jsem dostala ke svým úplně prvním malým poníkům :).

Mám toho více, ale to až v dalším článku :).